Tieto stránky využívajú cookies na ukladanie informácií vo vašom počítači. Používaním stránok s tým vyjadrujete súhlas. Ďalšie informácie

Ako rýchlo schudnúť do plaviek

Leto je už za rohom a s ním prichádza aj tradičný boj s váhou. Chudnutie rýchlo je často vyhľadávanou témou, ale ako to zvládnuť rýchlo a efektívne bez drastických diét? Túžite vyzerať dokonale, či už ide o postavu v letných šatách alebo v plavkách? Ak ste odpovedali áno, tak sa pozrieme na to, ako tento boj urýchliť. Chudnutie je samo o sebe beh na dlhú trať, ale ak sa budeme snažiť dodržiavať jednoduché pravidlá v lete určite všetci zažiarime. Pri chudnutí vám určite pomôžu aj výživové doplnky na chudnutie.

Rýchly detox

Začnite detoxikáciou tela. Naše telo tak bude lepšie pripravené a produktívne. Detoxikácia neznamená nutné nasadenie drastických diét, ide skôr o proces, v ktorom podporíme organizmus pri odstraňovaní toxínov z nášho tela prirodzenou cestou. Výživové doplnky na detoxikáciu vám budú pri samotnej detoxikácií nápomocné.

Začneme zvýšením pitného režimu. Voda reguluje teplotu tela, napomáha tráveniu a vstrebávaniu živín a detoxikuje telo odstránením odpadových produktov. Spolu s citrónom tvorí ideálnu kombináciu na rýchly detox pred začiatkom procesu chudnutia. Citrónová šťava má výborné účinky, pomáha z tela odstraňovať toxické látky, čistí pečeň, obličky a všeobecne zlepšuje trávenie.

Princípom detoxu je dostať do tela čo najviac tekutín, preto sa snažme obmedziť veľa jedla. Deň začneme s lahodným ovocným smoothie, dodáva dostatok živín a vitamínov a obed nahradíme jednoduchou zeleninovou polievkou. Na večeru si môžeme dopriať trochu viac. Napríklad kuracie mäso alebo ryby, ale vyhnime sa sacharidovým prílohám a vymeňme ich za zeleninu.

Je na vás ako dlho chcete telo detoxikovať. Vhodný je aj jednodňový detox, ktorý je vhodné opakovať každé dva týždne.

Ako znížiť príjem kalórií

Čo sú to kalórie a ako počítať kalórie nájdete v našom predošlom článku. Pri chudnutí je dôležité znížiť kalorický príjem, je potrebné spáliť viac energie, ako jej prijať a tým sa dostanete do tzv. kalorického deficitu. A to o 15 – 20%. Rýchlejšie chudnutie dosiahneme znížením príjmu kalórií až o 30%. Ideálne je zníženie príjmu kalórií o 500 kcal, pri rýchlom chudnutí znížime príjem ešte o ďalších 200-300 kcal.

Ako teda znížiť príjem kalórií? Je to celkom jednoduché, hlavné je začať. Chcete mať krásne a zdravé telo? Je dôležité robiť pre to niečo každý deň, pritom to vôbec nemusí byť náročné, ani nepríjemné.

Každé jedlo, ktoré počas dňa prijímame, by malo obsahovať potraviny s vysokým obsahom bielkovín, potraviny bohaté na zdravé tuky a zeleninu s nízkym obsahom sacharidov. Keď budeme jedálniček zostavovať týmto spôsobom, automaticky znížime denný príjem sacharidov na odporúčanú hodnou 20 -50 gramov za deň.

Začnime s maličkosťami. Pred každým jedlom vypijeme pohár vody, klasický obedový tanier vymeníme za malý dezertný, veľkú porciu príloh (zemiaky,ryža,cestoviny) nahradíme šalátom. Ťažké vyprážané jedlá môžeme nahradiť jedlom pečeným v rúre bez oleja. A ako už asi viete, mali by ste jesť čo najviac ovocia a zeleniny, keďže sú skvelým doplnkom do vášho kalorického deficitu a sú dokonalou dodávkou energie s nízkym obsahom kalórií na celé hodiny.

Pozor na nezdravý cukor

Zakážme si cukor, ktorý je nezdravý. Cukor je náš najväčší nepriateľ pri chudnutí. Rozlišujeme medzi nezdravými a zdravými cukrami. Cukry sa dnes skrývajú vo väčšine priemyslovo vyrábaných potravín a nápojov.

Vyhýbajme sa hlavne sladeným nápojom, napríklad cole, limonádam, energetickým nápojom, ľadovej káve dokonca aj džúsom, v ktorých sa skrýva až príliš mnoho nezdravého cukru. Žiadne zo sladených nápojov sa nedajú považovať za funkčnú súčasť pitného režimu. Nezabudnime na alkohol, ktorý by sme mohli obmedziť aspoň v období procesu chudnutia, pretože za rôznymi alkoholickými drinkami a koteilami sa skrýva cukor – vaječný likér- 290 kcal, gin- 250 kcal, vodka – 227 kcal, víno sladké – 150 kcal, ... Na miesto toho, zvoľme ako plnohodnotnú súčasť pitného režimu čistú vodu, minerálky a nesladené bylinné čaje alebo vodu zriedenú s čerstvou ovocnou šťavou.

Každé ovocie obsahuje zdravý cukor, je to rýchle riešenie ak dostaneme chuť na niečo sladké, ale pozor max. 1-2 kusy ovocia. Napriek tomu sa pri chudnutí nemusíme cukru vzdať úplne. Stačí ak ho vymeníme za ten zdravý.

Čas na cvičenie a pohyb

Nesmieme však zabúdať ani na pohyb. Pohyb tvorí 20% z procesu chudnutia. Urýchľuje spaľovanie tukov a spevňuje svaly. Preto by sme sa mali snažiť nájsť si čas aj na fyzické aktivity. Pri fyzickej aktivite netreba zabúdať na príjem kvalitných bielkovín konzumáciou proteínov, aby sme predišli nechcenému úbytku svalov.

Mnohí odborníci na výživu odporúčajú, že vhodná pohybová aktivita môže pomôcť v redukcii hmotnosti. Jednoduchým príkladom je chôdza alebo beh. Pri týchto aktivitách, dochádza k významnému počtu svalových kontrakcií v prípade veľkých svalových partií, čo vedie k potrebe energie, ktorá sa počas týchto činností spotrebuje. Je to z hľadiska chudnutia veľmi efektívne a odporúčané. Beh a chôdza sú jednoduchšie ako silový tréning, avšak v procese chudnutia vykazuje silový tréning pozoruhodné spaľovanie kalórií.

Avšak pre niekoho to môže byť problematické, napríklad z časového hľadiska a tak stačí ak začneme pridávať pohyb do každodenných činností. Napríklad vymeniť výťah za schody, chodiť na dlhšie prechádzky do prírody, prechádzky so psom, dokonca občas vymeniť auto za bicykel. Ak vás cvičenie vo fitku neláka skúsime plávanie, korčuľovanie, behanie a iné športy, ktoré vás bavia a budú účinnejšie a zábavnejšie. Pohodlné cvičenie doma v obývačke je tiež veľké plus. Poprípade cvičenie s rôznymi video návodmi na internete.

Myslíme na to, že vyvážený jedálniček, cvičenie, dobrý spánok a samozrejme pozitívna myseľ tvoria efektívne chudnutie. Ak máme všetko správne nastavené, môžeme si obohatiť tento proces v podobe doplnkov stravy, ako sú rôzne spaľovače tukov. Niektoré z kľúčových zložiek, používaných v spaľovačoch tukov, sú navrhnuté tak, aby začali rozkladať tuk, ktorý sa následne využije ako zdroj energie. Mnohé spaľovače tukov,obsahujú kofeín, ktorý pomáha pri chudnutí zrýchľovaním metabolizmu. Pomáha tiež pri tvorbe energie na cvičenie.